V české fotbalové lize se nachází spousta hráčů bojujících s dluhy. Bývalý obránce Sparty, Martin Klein, který se sám dostal do profesionálního fotbalu v 16 letech, je varuje před iluzí, že je fotbal bohatým udělá. Ačkoli sám zažil luxus, teď mladým hráčům radí, jak se finančně chránit a investovat. Mnoho z nich ho kontaktuje s otázkami o tom, jak se postarat o své finance po ukončení kariéry.

Když mladí hráči přemýšlejí o profesionální kariéře, Klein jim říká, že by měli mít realistická očekávání. Finanční zabezpečení na celý život se těžko dosáhne, ale je možné vytvořit si finanční rezervu, která jim poskytne čas, aby našli další směr po ukončení kariéry.

Osobní bankrot | Zdarma (osobni-bankroty.cz)

Mladým fotbalistům by mělo být jasné, že jejich kariéra může skončit kdykoli, a měli by se naučit šetřit peníze. V ideálním případě by měli investovat a mít cíl, například vlastní bydlení. Ačkoli někteří mohou mít dobrý plat, mnozí vydělávají jen dostatek na splátky svých dluhů. Mnoho fotbalistů se dostává do finančních problémů kvůli tlaku na výdaje a chybějící finanční gramotnosti.

Kluby a agenty často nenesou zodpovědnost za finanční osvětu svých hráčů, což znamená, že mnozí hráči mohou skončit v dluhové pasti. V jiných zemích, jako je Nizozemsko, je zaveden systém, kdy je část hráčova platu automaticky odkládána na daně, poplatky a spoření.

V Česku jsou mnozí fotbalisté registrováni jako samostatní podnikatelé, což znamená, že nemají stejná práva jako běžní zaměstnanci. Mnoho hráčů v nižších ligách pracuje za minimální mzdu a nemají mnoho záruk.

Klein argumentuje, že český fotbalový systém mohl ztratit mnoho talentovaných hráčů, kteří by mohli přispět k lize, pokud by jim byly poskytnuty lepší příležitosti a podpora. Mnoho mladých hráčů opouští fotbal, protože se jim nedaří dostat do vyšších lig, což je ztráta jak pro ně, tak pro celý český fotbal.