8 nejčastějších otázek a odpovědí o oddlužení:

Osobní bankrot

Osobní bankrot | Zdarma (osobni-bankroty.cz)

Osobní bankrot, známý též jako oddlužení, je formální proces, který umožňuje fyzickým osobám zbavit se svých dluhů nebo restrukturalizovat jejich splátky pod dohledem soudního systému. Je to opatření navržené pro osoby, které se nacházejí v takové finanční situaci, že již nejsou schopny splácet své závazky. V České republice je proces oddlužení upraven Insolvenčním zákonem.

 1. Kdo může požádat? Osobní bankrot mohou vyhlásit fyzické osoby, které se ocitly v neschopnosti splácet své dluhy. To zahrnuje nejen podnikatele a živnostníky, ale i běžné občany.
 2. Jak začít? Proces začíná podáním návrhu na povolení oddlužení u příslušného insolvenčního soudu. Většinou je potřeba k tomuto kroku zapojit právního zástupce či jiného odborníka.
 3. Jaký je cíl? Hlavním cílem osobního bankrotu je umožnit dlužníkovi nový začátek bez dluhové zátěže. Po úspěšném procesu je dlužník osvobozen od svých dluhů.


 1. Kdy můžu požádat o oddlužení?
  Pokud máte více věřitelů a nemůžete splácet podle sjednaných podmínek nebo jste v exekuci. Musíte mít dostatečný příjem, z něhož může být prováděna srážka alespoň v minimální výši.
 2. Jak mám postupovat?
  Zmapujte si dluhy, zjistěte, jak jste na tom s příjmy. V případě nízkých příjmů hledejte způsoby, jak je navýšit.
 3. Jak vysoká částka mi zůstane?
  Musí vám zůstat tzv. nezabavitelná částka, která v současnosti pro jednotlivce činí 13 638 Kč.
 4. Kolik budu muset splácet?
  Je to individuální a závisí na různých faktorech, jako jsou příjmy, životní minimum, rodinný stav atd.
 5. Co v oddlužení nedělat?
  Neskrývat příjmy, neuzavírat nové závazky a neporušovat povinnosti vyplývající ze zákona nebo rozhodnutí soudu.
 6. Jaká je nevýhoda oddlužení?
  Výše zákonné srážky je stejná jako v exekuci pro nestandardní pohledávky.
 7. Prý se chystají nějaké změny. Nevyplatí se počkat?
  Nedoporučuje se čekat, protože přestože je avizované zkrácení oddlužení na 3 roky, budou nové povinnosti pro dlužníka.
 8. Co když stále příjem nestačí?
  Je možné najít někoho, kdo pomůže se splácením nebo v případě vlastnění majetku je možné oddlužení provést prodejem tohoto majetku.


Výhody a nevýhody:

 • Výhody: Hlavní výhodou je nový finanční začátek bez dluhů. Během procesu oddlužení je dlužník chráněn před exekucemi a dalším růstem dluhů.
 • Nevýhody: Proces může být dlouhý a nákladný. Dlužník musí dodržovat stanovený plán splácení a může mu být omezena možnost pořizovat nové dluhy.

Osobní bankrot je vážným rozhodnutím, které může mít dlouhodobé důsledky pro finanční život jednotlivce. Před podáním návrhu je důležité konzultovat se s odborníkem a pečlivě zvážit všechny možnosti.

Efektivní řešení firem: Likvidace firmy | ZDARMA