Epický krach v obchodě s mobily. Po neúspěšném podnikání v prodeji mobilních telefonů se hromadí dluhy v celkové výši 6,65 miliardy korun. Obchodní selhání takovéhoto rozsahu se v České republice nevidělo již dlouho - nejméně od doby, kdy se zhroutila investiční skupina Arca Capital. Z nyní již neaktivního online obchodu s mobily a příslušenstvím, známého pod názvem Mammoth, vyplývá dluh ve výši 6,65 miliardy korun. Tuto sumu vyčíslil insolvenční správce bankrotující firmy, Pavel Fabian, jak lze nalézt v Insolvenčním rejstříku.

Podle záznamů insolvenčního správce se své pohledávky přihlásilo 37 věřitelů. Převážnou část dluhu měl neúspěšný e-shop, provozovaný na doméně mamut.cz, u společností T-Mobile Czech Republic a J&T Leasing. Mezi další věřitele patří také Specializovaný finanční úřad a firmy ze skupiny Unicorn, s nimiž byl Mammoth kapitálově spojen. Přesná suma pohledávek se vyjasní po přezkoumavacím procesu, který insolvenční správce naplánoval na pondělí 17. července.

Návrh na prohlášení insolvence a konkursu podali přímo ředitelé firmy Mammoth na konci března. Jako důvod uvedli, že zboží prodávali nebo pronajímali jiným společnostem, které však v podzimních měsících předchozího roku přestaly platit. Hodnota nezaplacených pohledávek dosáhla 2,1 miliardy korun. "Dlužník nyní nemá informaci o tom, kde se zboží, které měl na skladě, nyní nachází," dodali k tomu ředitelé společnosti Mammoth.

Firma Mammoth sama o sobě nebyla široké veřejnosti příliš známa, ale její vlastník ano. Majitelem Mammothu je prostřednictvím firem Plus4U a Bonny Meadow podnikatel v oblasti IT služeb Vladimír Kovář, zakladatel a vlastník korporace Unicorn. V roce 2008 získal titul Podnikatel roku a je také známý jako vlastník památkově chráněné Petrovy boudy v Krkonoších, která v roce 2011 za nejasných okolností vyhořela.


Pohled z pohledu Mammothu
Firma Mammoth v pondělí vydala poměrně rozsáhlé prohlášení pro média, ve kterém svrhla vinu na svého bývalého kolegu Břetislava Janouška, ale také na T-Mobile Czech Republic a J&T Leasing. Podle nich se až 95 procent jejich celkového dluhu týká fiktivních dodávek zboží, které ve skutečnosti nikdy neproběhly. Mammoth následně vyzval T-Mobile a J&T Leasing, aby vrátily bezdůvodné obohacení odpovídající peněžitému plnění za tyto fiktivní dodávky.

Mammoth se považuje za evidentní oběť zločinu podvodu, který byl naplánován předem a který nyní na základě trestního oznámení podaného firmou vyšetřují orgány činné v trestním řízení. K úpadku firmy došlo po zastavení plateb ze strany zákazníků, konkrétně ze strany společností SBJ Trade a J.A.E., které vede a vlastní Břetislav Janoušek. Ten prý se svými kontakty, vysokými manažery společností T-Mobile a J&T Leasing, domluvil na podvodném schématu.